Ekologiczne domy pasywne i energooszczędne – różnice

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej stopniowo zmienia się również podejście do sposobu projektowania i budowania domów. Pojęcie energooszczędności znane jest już niemal każdej osobie, jednak warto zwrócić uwagę na różne jego odmiany. Obecnie dużą popularnością cieszą się ekologiczne domy energooszczędne oraz domy pasywne. Obydwa rozwiązania są często mylone, dlatego warto zwrócić uwagę na szereg różnic między poszczególnymi budynkami.

Domy pasywne

Idea domu pasywnego pochodzi z Niemiec. To właśnie tam powstał w 1991 pierwszy budynek pasywny w którym rozpoczęto badania nad funkcjonowaniem takiego domu, który będzie zużywał mało energii. Ustalono, że dom pasywny nie będzie zużywał więcej niż 15 k/Wh/m2, czyli 1,5 litra oleju opałowego na m2 na rok – takie budynki nazywane są także 1,5 litrowymi. By móc mówić o domu pasywnym, musi on również cechować się bardzo niskim zużyciem wszystkich nośników energii, a do ogrzania ciepłej wody użytkowej stosować wyłącznie odnawialnych źródeł energii np. kolektory słoneczne lub pompa ciepła.,. Dużą część potrzeb związanych z ogrzewaniem pokrywa energia pochodząca od Słońca. Kolejnym czynnikiem, który wyróżnia dom pasywny, jest możliwość dogrzewania poszczególnych pomieszczeń za pomocą odpowiedniej wentylacji.. Co więcej, odpowiednia izolacja budynku sprawia, że grzejniki ani ogrzewanie podłogowe nie są konieczne. Należy także zwrócić uwagę na to, by obiekt był szczelny. Jest to szczególnie ważny aspekt, ponieważ założenie domu pasywnego opiera się na wspólnym oddziaływaniu strat i zysków ciepła oraz na ich harmonijnej „współpracy”.

Istnieją również dodatkowe, szczegółowe wymagania, które odnoszą się do sposobu budowania domu pasywnego:

  1. współczynnik kształtu A/V ≤0,7 jest to stosunek powierzchni budynku do jego kubatury, im prostsza bryła budynku tym wyższa jest jego efektywność energetyczna.
  2. stolarka okienna i drzwiowa o współczynniku przenikania ciepła U ≤0,8 W/(m2*K),
  3. występowanie strat ciepła w postaci mostków termicznych np. narożniki lub linia styku stolarki z izolacją) ф ≤0,01 W/(m*K),
  4. szczelność budynku ≤0,6 wymiany/h,
  5. częstotliwość występowania nadmiernych temperatur ≤10% (oznacza, że dla 10% dni w roku mogą
    wystąpić temp. większe niż 25°C),

Należy zaznaczyć, że domy pasywne są z reguły o 15 – 20% droższe od klasycznych domów. Cena opisywanych budynków uzależniona jest od rodzaju użytych materiałów oraz przyjętej technologii budowy. Domy pasywne wymagają zużycia dużej ilości termoizolacji, a także inwestycji w stosunkowo drogie drzwi i okna, instalację wentylacyjną czy kolektory słoneczne. Początkowe wydatki zwrócą się jednak w postaci braku kosztów ogrzewania. Domy pasywne są tańsze w eksploatacji niż budynki energooszczędne, jednak konieczne jest zadbanie o dobrą wentylację oraz najwyższą jakość materiałów budowlanych.

Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym, jaka konstrukcja domu będzie najkorzystniejsza. Instytut Budownictwa Pasywnego zaleca, by ściany budynków pasywnych charakteryzowały się dużą bezwładnością cieplną, która ma wpływ na stabilność temperatury we wnętrzu budynku. Po drugie, drzwi domu pasywnego powinny otwierać się na zewnątrz. Na etapie projektowania budynku należy również wyeliminować mostki termiczne. Wymagania dotyczące domów pasywnych są także dosyć restrykcyjne jeśli chodzi o wymiary powierzchni okien południowych. Zbyt duże mogą spowodować, że dom pasywny będzie potrzebował znacznie więcej energii w okresie zimowym, a także odpowiednie systemy chłodzenia w porze letniej. Trzeba również zastanowić się nad odpowiednią kolorystyką i fakturą powierzchni znajdujących się w domu pasywnym. Jasne i gładkie powierzchnie nagrzewają się i oddają ciepło stosunkowo wolno. Z kolei barwy ciemne oraz powierzchnie chropowate nagrzewają się bardzo szybko i w tym samym tempie oddają ciepło na zewnątrz. Dobrze, by jadalnia oraz salon znajdowały się w południowej części budynku pasywnego. Pozostałe pomieszczenia, takie jak garaż czy garderoba, powinny zostać zaprojektowane w części północnej, tworząc „strefę buforową”.

Domy energooszczędne

Nieco inaczej przedstawia się sprawa z domami energooszczędnymi. Zapotrzebowanie na moc grzewczą poniżej 40 kWh/m2/rok, co oznacza, że potrzebują do ogrzania 3 litrów oleju opałowego na m2 w ciągu roku. Dom energooszczędny ma zużywać stosunkowo mało energii na ogrzewanie. W tym celu warto zainwestować w pompę ciepła, kolektor słoneczny, kocioł kondensacyjny oraz kominek z płaszczem wodnym bądź dystrybucją gorącego powietrza.

Podobnie jak w przypadku domów pasywnych, istnieje szereg wymagań budowlanych, które musi spełnić budynek energooszczędny. .W przypadku domów energooszczędnych architekci mogą sobie pozwolić na większą dowolność w projektowaniu, to oznacza, ze nie wszystkie budynki muszą być oparte na rzucie prostokąta z dwuspadowym dachem. Ponadto dom energooszczędny może zostać podzielony na mniejsze pokoje. Nie ma również wymogu aby cała fasada południowa była przeszklona. Warto także zaznaczyć, że w ogólnym rozrachunku budowa domu energooszczędnego jest znacznie tańsza niż budowa obiektu o charakterze pasywnym Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które posiadają ograniczone możliwości finansowe.

A co je łączy?

Mimo przytoczonych różnic pomiędzy domami pasywnymi a obiektami energooszczędnymi, znajdziemy także kilka podobieństw. Oba typy domów można wznieść w różnych technologiach, pod warunkiem że zastosowane materiały zapewniają odpowiednią izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych.. Mostki termiczne zwiększają zapotrzebowanie na ciepło, dlatego w obu typach domów koniecznie trzeba dążyć do ich wyeliminowania. Zarówno budynki energooszczędne, jak i pasywne muszą być szczelne. Świeże powietrze jest wpuszczane tylko przez system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji). Ważnym aspektem budowy obydwu domów jest także zastosowanie okapów zapobiegających przegrzaniu budynku. Podobnie jest w przypadku przegród w domu pasywnym oraz energooszczędnym. Tu króluje zasada, że ściany zewnętrzne, podłogi, stropy i dach muszą chronić przed ucieczką ciepła.

NaturaDomy – zainwestuj w swoją przyszłość

Niezależnie od tego, na który rodzaj budynku są Państwo zdecydowani, nasza firma służy Państwu fachową pomocą na każdym etapie podjętej współpracy. Przywiązujemy ogromną wagę do jakości prezentowanych przez nas projektów oraz materiałów używanych w trakcie konstruowania wybranego budynku. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobra organizacja pracy, dlatego wykwalifikowani specjaliści dokładają wszelkich starań, by mogli Państwo szybko obejrzeć efekty naszych działań. Pomożemy Państwu m.in. w wyborze odpowiedniej lokalizacji budynku i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń na budowę obiektu. Stosowana przez nas technologia STEICO gwarantuje Państwu z kolei najwyższą jakość naturalnych materiałów.

Oferta przygotowana przez NaturaDomy skierowana jest przede wszystkim do klientów z Poznania czy Tarnowa Podgórnego, jednak jesteśmy otwarci na współpracę niemal w każdej części kraju. Jeśli więc chcą Państwo zamieszkać w ekologicznym i starannie skonstruowanym domu, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z propozycją naszych usług.