17 listopada 2022 10:58

Dom do samodzielnego montażu: czy warto postawić drewniany dom?

Nie ulega wątpliwości, że domy wykonane z drewna cieszą się coraz większą popularnością nie tylko w Polsce, ale właściwie w całej Europie. Materiał ten charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia, a przy tym jest w pełni ekologiczny. To wszystko powoduje, że z roku na roku jest coraz częściej wybieranym budulcem dla domów jednorodzinnych. Obecnie stosowana technologia produkcji sprawia, że wykorzystywane drewno charakteryzuje się znakomitą szczelnością i izolacyjnością, a ponadto trwałością w czasie długoletniego użytkowania.

Domy do samodzielnego montażu – czym właściwie są?

Cała idea domów do samodzielnego montażu może wydawać się trudna do zrealizowania, jednak w rzeczywistości przynosi znaczące oszczędności finansowe i nie tylko. W przypadku tego typu realizacji wstępny montaż konstrukcji odbywa się na placu montażowym w firmie zajmującej się produkcją poszczególnych elementów. W dalszej kolejności są one numerowane i wysyłane do inwestora wraz ze szczegółową instrukcją montażu. Jak wynika z dotychczas przeprowadzonych realizacji, konstrukcja domu w stanie surowym otwartym może zostać ukończona w niecały tydzień przy udziale zaledwie 3-4 osób.

Jest to wynik nieporównywalny z tradycyjnymi, murowanymi budynkami.

Zalety domów do samodzielnego montażu

Budynki drewniane do samodzielnego montażu mają szereg zalet. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że wykorzystywany materiał jest w pełni ekologiczny, co dla rosnącej liczby osób ma bardzo duże znaczenie. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na czas budowy. Podczas, gdy budowa domu murowanego zajmuje wiele miesięcy, ukończenie domu drewnianego może potrwać nawet kilkanaście tygodni. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że prace przy budynku drewnianym mogą być prowadzone właściwie przez cały rok, co jest niemożliwe w przypadku budynku murowanego. W miesiącach zimowych konieczne jest bowiem zaprzestanie prowadzenia prac.