Domy pasywne

Domy pasywne od lat cieszą się popularnością w Europie Zachodniej. Nie bez powodu – są one bowiem doskonałą i w pełni ekologiczną alternatywą dla klasycznego budownictwa. Główną ideą domów pasywnych jest niewykorzystywanie do ogrzewania żadnych paliw nieodnawialnych, w tym gazu, węgla czy oleju. Żeby to założenie znalazło zastosowanie w praktyce, konieczne jest zaprojektowanie domu w ten sposób, by do ogrzewania nie było mu potrzebne więcej niż 15 k/Wh/m2 na rok. Jeśli to kryterium zostanie spełnione, dom pasywny może być ogrzewany jedynie dzięki działaniu słońca, ciepła ziemi oraz ciepła wytwarzanego przez osoby zamieszkujące budynek.

Przystępując do tworzenia projektu domu pasywnego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim fakt, że całościowe działanie budynku opiera się na wzajemnym oddziaływaniu strat oraz zysków ciepła. W uproszczeniu oznacza to, że straty ciepła muszą być zminimalizowane, natomiast pozyskiwanie ciepła zoptymalizowane. Jeśli mowa o pozyskiwaniu ciepła, nie można zapomnieć o szeregu takich czynników jak ciepło ludzi czy urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym, pozyskiwanie energii słonecznej poprzez szklane elementy w południowych fasadach czy odzyskiwanie ciepła dzięki zamontowaniu odpowiedniej wentylacji mechanicznej. Jak wspomnieliśmy wyżej, musi istnieć równowaga między pozyskiwaniem energii, a jej utratą. Utratę energii możemy zredukować poprzez zwiększoną izolację cieplną oraz kompaktową konstrukcję budynku.

Pasywna ekologia

Założeniem domu pasywnego jest szeroko pojęta ekologia. Nie tylko w zakresie pozyskiwania ciepła, lecz także rodzaju materiałów budowlanych użytych podczas konstruowania budynku. Cenimy sobie życie w zgodzie z naturą, dlatego jako znana na rynku firma korzystamy jedynie z naturalnych materiałów, które nie przyczyniają się do niszczenia środowiska naturalnego. Jeśli więc skorzystają Państwo z naszych usług, Państwa dom będzie nie tylko funkcjonalny, lecz także w pełni ekologiczny.

Korzyści domu pasywnego

Skoro mowa o korzyściach, które płyną z posiadania domu pasywnego, warto wyszczególnić kilka z nich. Jeśli zdecydują się Państwo na ten typ budownictwa, Państwa rachunki będą zdecydowanie niższe niż dotychczas. Dzieje się tak, ponieważ założeniem domów pasywnych jest to, że nie wymagają one dodatkowych źródeł ciepła oprócz słońca i ciepła wytwarzanego przez ludzi oraz maszyny w gospodarstwie domowym. Nie należy zapominać o tym, że domy pasywne wykorzystują energię elektryczną w celu zapewnienia oświetlenia oraz korzystania z różnego rodzaju sprzętu, służącego np. do ogrzewania wody użytkowej. W domu pasywnym nieodzowne są urządzenia o niskim zużyciu energii (lodówki, kuchenki, zamrażarki, lampy, pralki, suszarki itd.).

Dla bardziej wymagających klientów polecamy montaż paneli fotowoltaicznych, dzięki którym współpraca z dodatkowymi dostawcami energii nie będzie konieczna, a Państwo będą mogli cieszyć się ekologią i – oczywiście – niskimi rachunkami.

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej zmieniła się również polityka związana z budownictwem. Obecnie w wielu krajach na całym świecie istnieją atrakcyjne programy, które zachęcają do inwestowania w domy pasywne. W ich ramach mogą Państwo liczyć nie tylko na wsparcie instytucji działających na rzecz środowiska naturalnego, lecz także dopłaty i kredyty na preferencyjnych warunkach.

Projekt domu

Jednym z ważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania i montażu domu pasywnego, jest odpowiednia wentylacja mechaniczna, tak zwana rekuperacja. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, w domach pasywnych zachowany jest zrównoważony system wentylacji. Opiera się on na wywiewaniu powietrza z pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka, które generują wilgoć i nieprzyjemne zapachy, oraz dostarczaniu świeżego ogrzanego do salonu czy sypialni. W ten sposób ryzyko powstania pleśni bądź grzybów w takim domu jest zminimalizowane.

Aby dom pasywny działał zgodnie z założeniami, konieczne jest stworzenie starannie przemyślanego projektu i wykorzystanie najwyższej jakości materiałów budowlanych. Dbałość o najmniejsze szczegóły domu pasywnego nie pozostawia dużego miejsca na ewentualne błędy, dlatego mogą być Państwo pewni, że projekt stworzony i zrealizowany przez naszą firmę – – spełni nie tylko wszystkie Państwa oczekiwania, lecz także rygorystyczne wymagania budowlane.

Domy pasywne to nowy styl życia oparty na współdziałaniu z naturą. Dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu przestrzeni, w całym budynku utrzymana zostanie stała temperatura, ryzyko powstania przeciągów zostanie zminimalizowane, a komfortowe warunki akustyczne przyczynią się do stworzenia w domu wyjątkowej atmosfery.