22 marca 2022 08:24

Korzyści domu pasywnego

Ostatnimi czasy domy pasywne cieszą się rosnącym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Są to wyjątkowe budynki, gdyż ich założeniem jest zużywanie maksymalnie 15 kWh w ciągu roku na każdy metr kwadratowy. Oznacza to, że budynki te są nieporównywalnie bardziej oszczędne niż domy tradycyjnie budowane, które rocznie zużywają nawet 120 kWh na metr kwadratowy.

Domy pasywne – zalety

Wysoka energooszczędność domów pasywnych nie jest ich jedyną zaletą. Wspomnieć w tym miejscu należy także o wysokim komforcie życia codziennego poprzez wymuszoną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Powoduje to, że wnętrze domu jest pozbawione nadmiernej wilgoci, a powietrze jest wolne od nieprzyjemnego zapachu czy zaduchu. To, czym odznaczają się budynki pasywne to przede wszystkim bardzo niskie straty ciepła. Zastosowanie szczelnych okien oraz jakościowej izolacji termicznej sprawia, że istnieje możliwość radykalnego zmniejszenia kosztów ogrzewania pomieszczeń.

Zadbaj o środowisko

Bardzo częstym uzupełnieniem domów pasywnych są panele słoneczne, które umożliwiają korzystanie z urządzeń codziennego użytku, takich jak komputer, zmywarka czy lodówka bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów za energię elektryczną. Połączenie ich z systemem pompy ciepła sprawia, że roczne wydatki przeznaczane na ogrzewanie przestrzeni będą nieodczuwalne dla domowego budżetu.

Warto jednak pamiętać, aby od samego początku stawiać na sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne oraz materiałowe, gdyż tylko to spowoduje, że dom pasywny będzie mógł być eksploatowany przez wiele lat bez konieczności ponoszenia dodatkowych, wcześniej nieprzewidzianych kosztów.

Zatroszcz się o swoją przyszłość

Domy pasywne to zdecydowanie projekt przyszłości. Zastosowane systemy i technologie powodują, że nawet za kilka lub kilkanaście lat tego typu budynki będą cały czas odznaczać się sprawdzonymi rozwiązaniami, które sprawią, że ich wartość na rynku nieruchomości będzie się utrzymywała na bardzo wysokim poziomie. Właśnie dlatego warto już dziś zainwestować w tego typu nowoczesne rozwiązanie dla siebie oraz całej swojej rodziny.