18 października 2022 08:14

Rodzaje pokryć dachowych

Domy prefabrykowane cieszą się w ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem konsumentów. Charakteryzują się bowiem energooszczędnością oraz stosunkowo krótkim czasem wykonywania. Na etapie projektowania przestrzeni konieczne jest podjęcie wielu kluczowych decyzji, takich jak na przykład wielkość budynku, zastosowane materiały oraz zamontowane instalacje. Istnieje jeszcze jedna ważna decyzja, która będzie miała znaczny wpływ nie tylko na funkcjonalność, ale również na wygląd całego domu. Mowa oczywiście o zastosowanym rodzaju pokrycia dachowego.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Wybór dostępnych na rynku pokryć dachowych jest niemal nieograniczony. Wyróżniamy bowiem dachówki ceramiczne i cementowe, a oprócz tego również papy i blachodachówki. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jednak na które pokrycie dachowe najlepiej się zdecydować?

Dachówki ceramiczne – charakterystyka

Bardzo dużym zainteresowaniem konsumentów cieszą się dachówki ceramiczne. Jest to związane przede wszystkim z ich wysoką wytrzymałością na uszkodzenia. Tego typu akcesoria są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu każda z osób może wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie dla swoich potrzeb. Dachówki ceramiczne są odporne na silny wiatr, mróz, a ponadto również na opady deszczu, śniegu oraz gradu. Niestety ich znakomite parametry techniczne wiążą się także ze stosunkowo wysokimi kosztami zakupu.

Alternatywą dla dachówek ceramicznych są akcesoria cementowe, które odznaczają się znacznie niższą ceną. Produkty cementowe są oprócz tego lżejsze, co bardzo mocno usprawnia proces transportu na miejsce budowy.

Blachodachówka – czy warto?

Ostatnimi czasy sporym zainteresowaniem cieszą się blachodachówki. Ich największą zaletą jest cena zakupu, a także wygląd na budynku. Blachodachówki są sprzedawane w specjalnie wyciętych arkuszach (najczęściej o powierzchni 1 metra kwadratowego). Powoduje to, że ich montaż przebiega w bardzo sprawny sposób i może być przeprowadzony nawet w jeden dzień.

Tak naprawdę nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki rodzaj pokrycia dachowego będzie najlepszy. Wszystko jest bowiem uzależnione od zasobności portfela oraz od oczekiwanego rezultatu końcowego. Korzystając z usług profesjonalnej firmy budowlanej, możemy skorzystać z usług doradczych. Pozwoli to na wybór najodpowiedniejszego rozwiązania dla swoich potrzeb.