Dom pasywny drewniany czy murowany: jaką wybrać technologię budowy?
Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie rosnącą popularnością cieszą się domy pasywne, które zużywają mniej niż 15 kWh / metr kwadratowy rocznie. Tego typu mieszkania mogą być nie tylko murowane, ale także drewniane. Każda z technologii ma swoje wady i zalety, ale które rozwiązanie jest ekonomiczniejsze oraz stabilniejsze?
Niezależnie czy jest to dom pasywny drewniany czy murowany, wszystkie tego typu budynki odznaczają się niewielkimi kosztami ogrzewania, ponieważ do tego celu są używane niekonwencjonalne środki. Bardzo dobrym pomysłem jest montaż paneli słonecznych, by jeszcze bardziej ograniczyć wydatki na ogrzewanie pomieszczeń. Decydując się na budowę domu pasywnego należy zwrócić szczególną uwagę na jego odpowiednią izolację. Drzwi, okna, a także wszelkie instalacje powinny odznaczać się doskonałą szczelnością, ponieważ dopiero wówczas istnieje szansa na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie do minimum.
Cechy budynków drewnianych
Bardzo często w budownictwie korzysta się z desek klejonych pozbawionych wad naturalnych i jeszcze lepiej zabezpieczonych przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Ich największymi zaletami są: niska masa własna, elastyczność oraz duża wytrzymałość. Bardzo często to właśnie elementy drewniane są stosowane przy budowie prefabrykowanych domów pasywnych. Ważną informacją jest fakt, że tego typu mieszkania buduje się zdecydowanie krócej. Wykonanie szkieletu nie powinno zająć więcej niż 2-3 tygodnie. Budynki szkieletowe odznaczają się znakomitą izolacją termiczną i akustyczną, a dzięki zastosowaniu jakościowych materiałów oraz wiedzy technicznej, mogą z łatwością odprowadzać wilgoć na zewnątrz, co zabezpiecza ściany przed pojawieniem się grzybów i pleśni. Bardzo ważną cechą jest również ochrona przeciwpożarowa. Wykorzystane materiały posiadają fosforan amonowy, co zabezpiecza konstrukcję przed rozprzestrzenianiem się ognia.
Podejmując decyzję, na jaki dom pasywny się zdecydować, warto pamiętać, że konstrukcje drewniane sprawdzą się nie tylko na terenach leśnych, ale także na obrzeżach miast.