8 lipca 2022 06:35

Dom piętrowy czy parterowy?

Budowa własnego domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. To właśnie w tym miejscu będziemy spędzać większość swojego czasu i to właśnie tam będą dorastały nasze dzieci. Między innymi dlatego projektowany, a w dalszej kolejności budowany dom powinien odznaczać się wysoką funkcjonalnością oraz wygodą codziennego użytkowania. Bardzo ważną decyzją, jaką należy podjąć już na etapie projektu jest to czy dom powinien być parterowy, czy piętrowy. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a to na jaką opcję się zdecydować zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji.

Dom piętrowy – zalety

W Polsce większą popularnością cieszą się domy piętrowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tego typu budynki zajmują zdecydowanie mniejszą powierzchnię, która może być przeznaczona na przykład na garaż czy większy ogródek. Bardzo dużą zaletą domów piętrowych jest możliwość odizolowania od siebie strefy dziennej oraz strefy prywatnej (sypialnianej). Znajdujące się na piętrze sypialnie oraz pokoje dzieci są w naturalny sposób odseparowane od salonu usytuowanego na parterze. Pozwala to na zapewnienie spokoju w sypialni nawet w sytuacji, gdy na dole przyjmowani są goście.

Dom parterowy – dlaczego warto?

Domy parterowe są popularne przede wszystkim ze względu na ich codzienną eksploatację. Jak wynika z przeprowadzonych testów, tego typu budynki można łatwiej i szybciej ogrzać. Większego problemu nie stanowi również utrzymanie stałej temperatury przestrzeni, co w budynkach piętrowych może być trudne do osiągnięcia. Zalety domów parterowych szczególnie mocno docenią rodzice, którzy nie muszą się martwić o to, że dziecko wykorzysta ich moment nieuwagi i zrobi sobie krzywdę spadając ze schodów. Ponadto dom parterowy będzie wygodniejszy także dla osób starszych i niepełnosprawnych, dla których codzienne korzystanie ze schodów byłoby ogromnym wyzwaniem.

Mimo, iż każda z osób powinna w sposób indywidualny podjąć decyzję, na jaki rodzaj domu się zdecydować, to niemniej istotną kwestią jest również technologia budowy. Ostatnimi czasy rosnącą popularnością cieszą się budynki prefabrykowane, które zapewniają niższe koszty budowy oraz krótszy czas realizacji wszystkich działań.