7 lipca 2022 08:20

Domy szkieletowe – przewodnik krok po kroku

W ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem cieszą się domy szkieletowe. Tego typu budynki są coraz popularniejsze nie tylko w Polsce, ale właściwie w całej Europie. Charakteryzują się szybką budową, a koszt zakupu niezbędnych materiałów jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku domów tradycyjnych. Aby budowa domu szkieletowego przebiegła w sprawny oraz bezpieczny sposób, konieczne jest przeprowadzenie kilku niezwykle ważnych etapów prac. Tylko dzięki temu obiekt spełni oczekiwania inwestora, a przy tym jego codzienne użytkowanie będzie możliwie najbardziej ekonomiczne.

Pozwolenie na budowę oraz projekt domu

Jak przy każdej tego typu inwestycji, również w tym przypadku, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Po jego otrzymaniu można przystąpić do wykonania projektu. Podczas planowania należy uwzględnić między innymi rodzaj izolacji i wentylację, gdyż w tego typu przestrzeniach pełni ona bardzo ważną rolę.

Pracę na placu budowy rozpoczyna się od wytyczenia fundamentów oraz ich wykopania. Często zdarza się, że fundamenty od ich wewnętrznej strony są zabezpieczane specjalnym środkiem chroniącym przed przenikaniem wilgoci. Dopiero wówczas można przystąpić do ustawiania ścian. Cały montaż jest wykonywany przy użyciu dźwigu, co znacząco usprawnia wszystkie czynności. Gdy ściany są już na swoim miejscu, można przystąpić do montażu konstrukcji dachu. Jest to niezwykle ważny element każdego budynku, dlatego dach wyposażany jest w membranę izolacyjno-wiatrową. Dopiero po tym możliwe jest ułożenie właściwego pokrycia (na przykład blachodachówki).

Tak przygotowany budynek może zostać wyposażony w stolarkę drzwiową oraz okienną. Równolegle mogą być prowadzone prace związane z ułożeniem instalacji elektrycznej i grzewczej oraz z podłączeniem niezbędnych mediów. Teraz możliwy jest montaż płyt kartonowo-gipsowych. Umożliwiają one ich pomalowanie na dowolny kolor, co pozwoli na stworzenie niepowtarzalnych aranżacji wnętrz dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Bardzo istotne jest, aby wszystkie drewniane elementy zostały zabezpieczone specjalnym środkiem impregnującym. Zabezpieczy to je przed zniszczeniem wskutek działania niesprzyjających warunków pogodowych.