28 maja 2020 07:27

Domy z prefabrykatów – plusy i minusy

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem klientów cieszą się domy z prefabrykatów. Charakteryzują się one tym, że całość konstrukcji powstaje w zakładzie przemysłowym, a na placu budowy gotowe elementy ścian i dachów są ze sobą łączone. To rozwiązanie nie tylko przyspiesza całościowy czas budowy mieszkania, ale okazuje się, że jest ono równie wytrzymałe, co tradycyjne budynki murowane. Na czym polega sukces domów wykonanych z prefabrykatów i jakimi cechami się charakteryzują?

Zalety domów szkieletowych

Konstrukcje budynków wykonanych z prefabrykatów powstają w głównej mierze w halach przemysłowych. Sprawia to, że proces wytwórczy przebiega w warunkach spokojnych i zdecydowanie bardziej kontrolowanych. Przekłada się to na wyższą efektywność podejmowanych prac, gdyż w tym przypadku można zastosować maszyny czuwające nad dokładnością i precyzją produkcji. Zastosowane nowoczesne przyrządy pozwalają na przykład na uzyskanie efektu idealnie równych ścian, co jest bardzo trudne do osiągnięcia przy tradycyjnym budownictwie.
Inną zaletą jest fakt, że w przypadku budowania domów prefabrykowanych, można bardzo łatwo zaplanować termin zakończenia prac, a także ostateczny kosztorys. Jest to możliwe, ponieważ złe warunki atmosferyczne, jak mróz, opady deszczu czy też śniegu, nie powodują wstrzymania prac, dzięki czemu można kontynuować realizację zlecenia z zachowaniem wcześniej ustalonych terminów. Ilość materiałów potrzebnych do przeprowadzenia budowy jest dokładnie obliczana, co sprawia, że nie ma potrzeby dokupowania jakichkolwiek produktów lub narzędzi już po rozpoczęciu prac.

Czy są jakieś wady?

Z pewnością jedną z wad domów prefabrykowanych jest konieczność transportowania sporej wielkości elementów składowych na miejsce budowy. Proces ten powinien być wcześniej dokładnie zaplanowany, choć nierzadko dopiero na terenie prac są trudności z rozładunkiem samochodu ciężarowego. Dzieje się tak za sprawą linii wysokiego napięcia czy pobliskich zabudowań. Mieszkania szkieletowe poza tą jedną cechą odznaczają się możliwością dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb klientów, dlatego nic dziwnego, że cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.