14 grudnia 2022 10:31

Energooszczędny dom z prefabrykatów

Mimo, iż w Polsce ten rodzaj budownictwa dopiero rozwija skrzydła, to w pozostałej części Europy na stawianie domów prefabrykowanych decyduje się bardzo duża część społeczeństwa. Nic w tym dziwnego, bowiem domy tego typu odznaczają się wieloma zaletami, a przy tym są funkcjonalne i wytrzymałe, jak tradycyjne domy murowane.

Energooszczędność domów prefabrykowanych

Bardzo dużym walorem budynków prefabrykowanych jest ich oszczędność. Jak się okazuje, w porównaniu z domami murowanymi, budowa i późniejsza eksploatacja domów prefabrykowanych pozwala dużo zaoszczędzić. Wpływ na to ma co najmniej kilka czynników. Po pierwsze, zastosowane materiały budowlane są nieco tańsze i bardziej dostępne, a po drugie, domy prefabrykowane charakteryzują się znakomitymi parametrami termicznymi. Zastosowane technologie niwelują ryzyko powstania mostków termicznych, a to z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem przestrzeni.

Czas budowy domów prefabrykowanych

Mówiąc o oszczędnościach w stawianiu budynków prefabrykowanych nie można zapominać o czasie budowy. Jak wynika z przeprowadzonych badań, budowa domu jednorodzinnego w technologii murowanej trwa ok. 14-15 miesięcy. Jest to czas nieporównywalnie dłuższy niż ten potrzebny na postawienie budynku prefabrykowanego. Czas jego budowy, w zależności od panujących warunków, zajmuje ok. 3-4 miesiące. Jest to związane przede wszystkim z faktem braku tzw. prac mokrych, a co za tym idzie, z brakiem konieczności przeprowadzania przerw czy przestojów w czasie zimy.

Krótszy czas budowy przekłada się oczywiście na mniejsze koszty wynajęcia ekipy budowlanej odpowiedzialnej za postawienie domu. Jest to bardzo istotny aspekt, gdyż oszczędności w tym miejscu mogą sięgnąć od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko to powoduje, że warto bliżej przyjrzeć się zaletom domów prefabrykowanych, by móc stworzyć swój własny dom zaprojektowany i wykonany w myśl obecnie panujących standardów.