6 sierpnia 2021 09:03

Metody ogrzewania w domu szkieletowym

Aby codzienne mieszkanie w domu szkieletowym było możliwie najbardziej wygodne i komfortowe, należy zatroszczyć się o jego właściwe ogrzewanie. Tego typu budynki nie są bowiem użytkowane wyłącznie w sezonie letnim, ale przez cały rok. Istnieje bardzo wiele możliwości – pompy ciepła, ogrzewanie gazowe czy też ogrzewanie elektryczne (maty typu infrared w suficie lub maty grzewcze w wylewce). Tak szeroki wybór dostępnych rozwiązań powoduje, że każdy właściciel domu szkieletowego powinien w sposób indywidualny podjąć decyzję, jaki rodzaj ogrzewania będzie najbardziej wydajny oraz ekonomiczny w jego przestrzeni.

Pompa ciepła

Jest to rodzaj centralnego ogrzewania, które zastępuje na przykład tradycyjny kocioł zasypowy. Urządzenie posiada dwa źródła ciepła. Po pierwsze jest to woda w układzie, która zostaje podgrzana przez zasilanie elektryczne. Po drugie, każda pompa ciepła posiada tzw. dolne źródło, którym może być powietrze lub grunt. Proces ogrzewania następuje poprzez “przepompowanie” powietrza z dolnego do górnego źródła. Dużą zaletą tego typu rozwiązania jest energooszczędność. W porównaniu do pieca tradycyjnego, pompa ciepła może zaoszczędzić nawet do 60 procent energii elektrycznej, co jest ogromnym walorem tej instalacji.

Ponadto bardzo istotnymi kwestiami są bezpieczeństwo oraz ekologia. Stosując pompy ciepła nie ma bowiem ryzyka wybuchu lub zaczadzenia, a cały system jest bezemisyjny. Pompy ciepła cieszą się rosnącym zainteresowaniem również z tego względu, że jest to instalacja bezobsługowa. Powoduje to, że żadna z osób nie będzie miała problemu z właściwą eksploatacją systemu.

Maty grzewcze

Na rynku coraz popularniejsze stają się maty infrared. Są to instalacje, które do ogrzania pomieszczeń wykorzystują promienie podczerwone. Odznaczają się wysoką sprawnością działania, bezpieczeństwem, ekologią oraz niezawodnością pracy. Równie dobrze można się zdecydować na maty grzewcze w wylewce. Charakterystyczne dla tego rozwiązania jest fakt, że ogrzana posadzka będzie przez długi czas oddawała ciepło do pomieszczenia.

Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie wyżej omawiane rozwiązania mogą być zasilane fotowoltaiką. Powoduje to, że ogrzewanie nawet bardzo dużego domu szkieletowego może się odbywać całkowicie za darmo.