20 grudnia 2021 11:29

Najczęstsze błędy przy budowie domu szkieletowego

Mimo, iż budowa domu szkieletowego jest uznawana za znacznie prostszą i szybszą niż budynku murowanego, to jednak nie zmienia to faktu, że i w tym przypadku możliwe jest popełnienie błędów. Uchybienia te wynikają zarówno z zastosowanych materiałów, jak i nieodpowiednio dobranej technologii montażu. Przy wybieraniu ekipy, której powierzy się budowę domu szkieletowego warto dokładnie prześledzić jej dotychczasowe realizacje, a także doświadczenie. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko niezadowolenia z przeprowadzonej usługi.

Rodzaj zastosowanego drewna

Aby konstrukcja budynku była trwała i odporna na niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak mróz oraz opady deszczu i śniegu, należy zastosować odpowiednie materiały. Budowa domów szkieletowych powinna się odbywać z wykorzystaniem drewna konstrukcyjnego o całkowitej wilgotności nieprzekraczającej 18 procent. Zdarza się, że niektóre budynki są tworzone z wykorzystaniem drewna o znacznie wyższej wilgotności, co wynika z niewiedzy lub też z chęci zaoszczędzenia na materiale. Niestety takie działania prowadzą do szybkiego uszkodzenia konstrukcji, a także do pojawienia się grzybów i pleśni na ścianach. Warto zweryfikować rodzaj drewna zastosowanego do wykonania szkieletu domu.

 Nieszczelność między fundamentem, a ścianą

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów przy budowie domów szkieletowych jest nieszczelność w okolicy fundamentów. To właśnie przez nią zimne powietrze z zewnątrz może przedostawać się do wnętrza budynku. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie jakościowej wełny drzewnej, której grubość powinna być dobrana do parametrów izolacyjnych. Duże znaczenie ma również samo ułożenie wełny, ponieważ jeśli zostanie to zrobione niedbale, z czasem mogą pojawić się problemy z termoizolacją domu.

 Błędy dekarskie

Elementem, któremu należy poświęcić szczególnie dużo uwagi przy budowie domu szkieletowego jest dach. Powinien być wykonany w taki sposób, aby woda mogła zostać z niego jak najszybciej usunięta. Pozwoli to na zabezpieczenie połaci przed przeciekaniem oraz uszkodzeniem wskutek nadmiernej i długotrwałej wilgoci.