Nowe zasady na zgłoszenie Dom bez formalności
Wraz z początkiem stycznia 2022 roku w życie weszły nowe przepisy, które znacząco ograniczają formalności konieczne do przeprowadzenia przy budowie domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Od tego roku budowę takiego obiektu można rozpocząć na podstawie zgłoszenia, a nie tak jak do tej pory, na podstawie pozwolenia. Wprowadzone zmiany znacząco przyspieszą podejmowane realizacje, a oprócz tego pozwolą również na zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych.
Jak skorzystać z programu?
Aby móc rozpocząć budowę domu na podstawie zgłoszenia, konieczne jest złożenie kilku oświadczeń. Pierwszym z nich jest deklaracja, że planowana budowa jest podejmowana w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Ponadto, w sytuacji, gdy nie został ustanowiony kierownik budowy, konieczne jest przejęcie przez inwestora pełnej odpowiedzialności za kierowanie pracami. Oprócz tego potrzebne jest również dołączenie kompletnej dokumentacji budowlanej.
Dom na zgłoszenie – o jakich technikaliach należy pamiętać?
Aby budowa domu na zgłoszenie mogła być przeprowadzona w sposób legalny, należy pamiętać o kilku aspektach technicznych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że na każde 500 metrów kwadratowych działki można postawić tylko jeden dom na zgłoszenie. Budynek ten musi być wolnostojący i może mieć maksymalnie dwie kondygnacje. Obiekt może być wzniesiony tylko na własne potrzeby mieszkalne, a to oznacza, że nie może być przeznaczony na wynajem. Co bardzo istotne, budowany dom musi się znajdować w całości na jednej działce. Należy przez to rozumieć, że nawet najmniejszy jego fragment nie może sięgać działki sąsiedniej. W takim wypadku budowa domu na zgłoszenie będzie nielegalna.
Zmiana przepisów oznacza, że zostały bardzo mocno skrócone wszelkie konieczne do przeprowadzenia procedury. Ważną informacją jest fakt, że na obszarach pozbawionych planu miejscowego inwestor musi uzyskać warunki zabudowy, które powinny zostać wydane w terminie 21 dni. Gdy osoba starająca się o budowę domu już je otrzyma, można dokonać zgłoszenia budowy. Istnieje możliwość dokonania tego przez internet. Jeśli wszelkie formalności zostały wykonane zgodnie z przepisami, urzędnicy nie mogą zakwestionować takiej budowy, dlatego nie trzeba czekać na osobną zgodę na przeprowadzenie budowy.