Oszczędność: Czas przygotowania projektu – zalety nad tradycyjnymi rozwiązaniami
Jeszcze kilka lat temu domy prefabrykowane były znane właściwie tylko w Stanach Zjednoczonych. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem tamtejsze budownictwo w swoim założeniu nastawione jest na oszczędności oraz wysoką funkcjonalność. Od jakiegoś czasu można zaobserwować, że coraz więcej tego typu domów powstaje również w Europie (także w Polsce). Domy prefabrykowane niosą za sobą szereg zalet, z których bardzo istotna jest oszczędność czasu i pieniędzy właściwie na każdym etapie powstawania przestrzeni. Warto w tym zakresie przyjrzeć się procesowi przygotowania projektu domu prefabrykowanego.
Odpowiedni projekt kluczem do funkcjonalnego domu
Podobnie jak w przypadku podróży, trzeba dokładnie zaplanować trasę, tak samo podczas budowy domu – konieczne jest szczegółowe zaplanowanie całej realizacji. Trzeba podjąć kluczowe decyzje dotyczące chociażby zastosowanych materiałów, układu pomieszczeń oraz wykonanych instalacji. Nad poprawnością tego procesu czuwa architekt. To właśnie jego zadaniem jest poznanie wszystkich oczekiwań inwestora na temat budynku. Na podstawie przekazanych informacji i stworzonego projektu możliwe będzie wycenienie całej realizacji oraz określenie czasu budowy.
Bardzo dużą zaletą domów prefabrykowanych jest mnogość możliwych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Znacząco przyspiesza to proces projektowania przestrzeni, gdyż istnieje duże pole manewru w kwestii dostosowania się do specyficznych warunków panujących na terenie budowy.
Dzięki temu, że domy prefabrykowane w swojej konstrukcji są nieskomplikowane, projekt budynku może powstać w niezwykle krótkim czasie, który jest nieosiągalny dla tradycyjnych domów murowanych. Istotną zaletą tego typu budynków jest również czas ich budowy. Konstrukcja domu prefabrykowanego jest wstępnie składana w zakładzie produkcyjnym, gdzie możliwe jest naniesienie niezbędnych poprawek i dokonanie zmian. Dzięki temu na teren budowy trafiają elementy, które są w pełni gotowe do montażu. Bardzo mocno skraca to czas nie tylko projektowania, ale również rzeczywistej budowy domu prefabrykowanego.