Oszczędność: Efektywności energetycznej i powykonawczej – jak możemy zaoszczędzić
Nie jest żadną tajemnicą, że domy prefabrykowane charakteryzują się bardzo wysokim stopniem energooszczędności. Powoduje to, że w perspektywie lat mogą wygenerować znaczące oszczędności, które wynikają między innymi z zastosowanych materiałów oraz z technologii budowy. Nie dziwi więc fakt, że domy prefabrykowane stają się coraz popularniejsze nie tylko w Polsce, ale właściwie w całej Europie. Swego rodzaju moda, która kilka lat temu przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych bardzo mocno zakorzeniła się w świadomości osób decydujących się na budowę swojego własnego domu.
Dlaczego domy prefabrykowane są energooszczędne?
Domy modułowe charakteryzują się znakomitą izolacją cieplną. Eliminacja mostków cieplnych sprawia, że wnętrze jest w odpowiedni sposób zabezpieczone przed ucieczką ciepłego powietrza, a to z kolei ma swoje przełożenie na lepsze docieplenie domu i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Domy prefabrykowane są oszczędne nie tylko ze względu na zastosowane materiały, ale również na ich odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie. Nawet taki, wydawać by się mogło, nieistotny detal, jak zredukowanie liczby okien po północnej stronie budynku ma ogromny wpływ na zmniejszenie ilości ciepła wydobywającego się z budynku.
Bardzo dużą zaletą energooszczędnych domów prefabrykowanych jest ich niewielkie zapotrzebowanie na ciepło, które w skali roku nie przekracza 70 kWh na metr kwadratowy. Dla porównania, standardowe domy murowane potrzebują ok. 105 kWh na metr kwadratowy. Już samo zapotrzebowanie na energię cieplną wskazuje, że budynki prefabrykowane są znacznie bardziej ekonomiczne w codziennej eksploatacji.
Czas budowy domów prefabrykowanych
Wspominając o oszczędnościach domów prefabrykowanych, nie można zapominać o czasie ich budowy. Z reguły postawienie energooszczędnego domu modułowego zajmuje kilkanaście tygodni. W tym czasie firma budowlana analizuje wszelkie uwagi otrzymane od Klienta i stara się je zaimplementować do budowanej przestrzeni. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie się nawet do niestandardowych oczekiwań inwestora.