Technologia

Ekologiczne domy energooszczędne

NaturaDomy to firma, która powstała z myślą o osobach, które cenią sobie życie w zgodzie z naturą. Od wielu lat projektujemy oraz budujemy estetyczne oraz – co równie ważne – funkcjonalne domy energooszczędne z drewna, korzystając z nowoczesnej technologii STEICO. Współpraca z tą wyjątkową firmą umożliwia nam stałe doskonalenie naszej oferty i uzupełnianie jej o nowe rozwiązania technologiczne. Oferujemy Państwu profesjonalne usługi na każdym etapie prowadzonych prac, począwszy od stanu surowego aż po wykonawstwo „pod klucz”. Ponieważ zależy nam na tym, by nasze gotowe domy drewniane były w pełni ekologiczne, podczas pracy korzystamy jedynie ze sprawdzonych materiałów budowlanych, pochodzących ze źródeł naturalnych.

Domy naturalne bez tajemnic

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobra organizacja pracy, dlatego współpracujemy jedynie z wykwalifikowanymi specjalistami, przed którymi domy naturalne nie mają żadnych tajemnic. Priorytetem działalności NaturaDomy jest zadowolenie naszych Klientów, dlatego do każdego projektu podchodzimy w sposób indywidualny, dostosowując go pod indywidualne gusta Konsumentów.

W zależności od Państwa preferencji, nasze ekologiczne domy drewniane występują w różnych wariantach ocieplenia (czyli energooszczędności):

  1. domy energooszczędne – parametry współczynnika przenikania ciepła dla przegród budowlanych U=0.18 W/m2K; roczne zapotrzebowanie na energię na poziomie 45-60 k/Wh/m2/rok;
  2. domy niskoenergetyczne – parametry współczynnika przenikania ciepła dla przegród budowlanych U=0.15-0.17 W/m2K; roczne zapotrzebowanie na energię do 40 k/Wh/m2/rok;
  3. domy pasywne – parametry współczynnika przenikania ciepła dla przegród budowlanych U 2*K; roczne zapotrzebowanie na energię do 15 kWh/m2/rok.

Przykładamy ogromną wagę do tego, by nasze nowoczesne domy energooszczędne spełniały wszystkie wymagania Klientów. Właśnie dlatego dbamy, by przygotowywane przez nas projekty podążały za trendami obowiązującymi w budownictwie. Oferujemy zarówno gotowe projekty, jak i możliwość stworzenia indywidualnych koncepcji. Wszystko po to, by spełnić marzenia każdego z naszych Klientów.

Dom energooszczędny – inwestycja w lepszą przyszłość

Dlaczego warto zainwestować w dom energooszczędny? Jednym z wielu powodów jest fakt, że zastosowanie odpowiednich technik budowlanych umożliwia znaczne ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Ma to szczególne znaczenie przede wszystkim w porze zimowej. Warto więc w zadbać, by w rozsądny sposób zminimalizować zapotrzebowanie budynku na ciepło. W tym celu należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na następujące czynniki:

  • rozmiar i wysokość budynku,
  • układ pomieszczeń,
  • ilość powierzchni przeszklonej,
  • odpowiednią wentylację budynku,
  • jakość materiałów użytych podczas wykonywania ocieplenia.

Jak wynika z powyższych informacji, budowa domów energooszczędnych wymaga nie tylko wiedzy, lecz także doświadczenia. Jako doświadczony producent domów ekologicznych gwarantujemy, że będą Państwo w pełni zadowoleni z dokonanej inwestycji.

Jeśli zdecydują się Państwo na współpracę z NaturaDomy, mogą Państwo liczyć na:

  • uzyskanie pozwolenia na budowę domu,
  • wykonanie i zrealizowanie projektu budowlanego,
  • pomoc w uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku,
  • profesjonalne kierownictwo procesem budowy,
  • nadzór i zastępstwo inwestorskie,
  • pomoc w uzyskaniu środków na budowę domu,
  • odbiór obiektu.

Niezależnie od tego, czy interesują Państwa domy parterowe, czy też marzy się Państwu nowoczesny oraz funkcjonalny budynek piętrowy, służymy fachową obsługą na każdym etapie podjętej współpracy. Zdajemy sobie sprawę, że jednym z najważniejszych aspektów związanych z procesem budowlanym jest wybór odpowiedniej ekipy wykonawczej. Zdobyte doświadczenie pozwoliło nam nawiązać kontakt ze sprawdzonymi i odpowiedzialnymi firmami, które dbają o najwyższy standard oraz przystępne ceny świadczonych usług.

Nasza oferta skierowana jest nie tylko do mieszkańców miasta Poznań, lecz także klientów z całej Polski.

Domy pasywne

Domy pasywne od lat cieszą się popularnością w Europie Zachodniej. Nie bez powodu – są one bowiem doskonałą i w pełni ekologiczną alternatywą dla klasycznego budownictwa. Główną ideą domów pasywnych jest niewykorzystywanie do ogrzewania żadnych paliw nieodnawialnych, w tym gazu, węgla czy oleju. Żeby to założenie znalazło zastosowanie w praktyce, konieczne jest zaprojektowanie domu w ten sposób, by do ogrzewania nie było mu potrzebne więcej niż 15 k/Wh/m2 na rok. Jeśli to kryterium zostanie spełnione, dom pasywny może być ogrzewany jedynie dzięki działaniu słońca, ciepła ziemi oraz ciepła wytwarzanego przez osoby zamieszkujące budynek.

Przystępując do tworzenia projektu domu pasywnego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim fakt, że całościowe działanie budynku opiera się na wzajemnym oddziaływaniu strat oraz zysków ciepła. W uproszczeniu oznacza to, że straty ciepła muszą być zminimalizowane, natomiast pozyskiwanie ciepła zoptymalizowane. Jeśli mowa o pozyskiwaniu ciepła, nie można zapomnieć o szeregu takich czynników jak ciepło ludzi czy urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym, pozyskiwanie energii słonecznej poprzez szklane elementy w południowych fasadach czy odzyskiwanie ciepła dzięki zamontowaniu odpowiedniej wentylacji mechanicznej. Jak wspomnieliśmy wyżej, musi istnieć równowaga między pozyskiwaniem energii, a jej utratą. Utratę energii możemy zredukować poprzez zwiększoną izolację cieplną oraz kompaktową konstrukcję budynku.

Pasywna ekologia

Założeniem domu pasywnego jest szeroko pojęta ekologia. Nie tylko w zakresie pozyskiwania ciepła, lecz także rodzaju materiałów budowlanych użytych podczas konstruowania budynku. Cenimy sobie życie w zgodzie z naturą, dlatego jako znana na rynku firma korzystamy jedynie z naturalnych materiałów, które nie przyczyniają się do niszczenia środowiska naturalnego. Jeśli więc skorzystają Państwo z naszych usług, Państwa dom będzie nie tylko funkcjonalny, lecz także w pełni ekologiczny.

Korzyści domu pasywnego

Skoro mowa o korzyściach, które płyną z posiadania domu pasywnego, warto wyszczególnić kilka z nich. Jeśli zdecydują się Państwo na ten typ budownictwa, Państwa rachunki będą zdecydowanie niższe niż dotychczas. Dzieje się tak, ponieważ założeniem domów pasywnych jest to, że nie wymagają one dodatkowych źródeł ciepła oprócz słońca i ciepła wytwarzanego przez ludzi oraz maszyny w gospodarstwie domowym. Nie należy zapominać o tym, że domy pasywne wykorzystują energię elektryczną w celu zapewnienia oświetlenia oraz korzystania z różnego rodzaju sprzętu, służącego np. do ogrzewania wody użytkowej. W domu pasywnym nieodzowne są urządzenia o niskim zużyciu energii (lodówki, kuchenki, zamrażarki, lampy, pralki, suszarki itd.).

Dla bardziej wymagających klientów polecamy montaż paneli fotowoltaicznych, dzięki którym współpraca z dodatkowymi dostawcami energii nie będzie konieczna, a Państwo będą mogli cieszyć się ekologią i – oczywiście – niskimi rachunkami.

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej zmieniła się również polityka związana z budownictwem. Obecnie w wielu krajach na całym świecie istnieją atrakcyjne programy, które zachęcają do inwestowania w domy pasywne. W ich ramach mogą Państwo liczyć nie tylko na wsparcie instytucji działających na rzecz środowiska naturalnego, lecz także dopłaty i kredyty na preferencyjnych warunkach.

Projekt domu

Jednym z ważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania i montażu domu pasywnego, jest odpowiednia wentylacja mechaniczna, tak zwana rekuperacja. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, w domach pasywnych zachowany jest zrównoważony system wentylacji. Opiera się on na wywiewaniu powietrza z pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka, które generują wilgoć i nieprzyjemne zapachy, oraz dostarczaniu świeżego ogrzanego do salonu czy sypialni. W ten sposób ryzyko powstania pleśni bądź grzybów w takim domu jest zminimalizowane.

Aby dom pasywny działał zgodnie z założeniami, konieczne jest stworzenie starannie przemyślanego projektu i wykorzystanie najwyższej jakości materiałów budowlanych. Dbałość o najmniejsze szczegóły domu pasywnego nie pozostawia dużego miejsca na ewentualne błędy, dlatego mogą być Państwo pewni, że projekt stworzony i zrealizowany przez naszą firmę – – spełni nie tylko wszystkie Państwa oczekiwania, lecz także rygorystyczne wymagania budowlane.

Domy pasywne to nowy styl życia oparty na współdziałaniu z naturą. Dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu przestrzeni, w całym budynku utrzymana zostanie stała temperatura, ryzyko powstania przeciągów zostanie zminimalizowane, a komfortowe warunki akustyczne przyczynią się do stworzenia w domu wyjątkowej atmosfery.

Etapy wykończenia

Stan surowy otwarty

Nasza firma specjalizuje się w budowie energooszczędnych i pasywnych domów drewnianych. Konstrukcje oparte są na drewnianym, lekkim, ale za to trwałym i solidnym szkielecie dlatego nazywa się je domami szkieletowymi. Najczęściej powstają z drewna świerkowego i sosnowego . Domy wykonujemy na podstawie projektów nadesłanych przez klientów, współpracujemy także z biurami projektowymi. Możemy zaproponować domy szkieletowe na różnym etapie konstrukcyjnym. Jednym z nich jest stan surowy otwarty, który wyróżnia się następującym zakresem prac:

  • wykonanie konstrukcji domu szkieletowego zgodnie z wymaganiami technicznymi i montażowymi
    • odizolowanie podwalin,
    • ściany zewnętrzne,
    • ściany wewnętrzne,
    • strop,
    • konstrukcja dachu;
  • wykończenie budynku na zewnątrz:
    • wiatroizolacja na całości ścian zewnętrznych w postaci membran wiatroszczelnych lub pyt z włókna drzewnego Steico,
    • montaż podłogi na poddaszu,
    • montaż poszycia zewnętrznego,
    • położenie membrany dachowej.

Stan surowy zamknięty

Miłośnikom ekologicznych domów możemy zaoferować pomoc na każdym etapie budowy. Oferujemy je m.in. w stanie surowym zamkniętym. Oznacza to w praktyce, że budynek ma już wzniesione ściany, wykonany dach i wstawione okna. Z zewnątrz budynek jest wykończony. Aby oddać klientom domy pasywne na tym etapie konstrukcyjnym, z reguły potrzebujemy od 1 do 3 miesięcy.

Stan surowy zamknięty obejmuje następujący zakres wykonanych przez nas prac:

  • wykonanie konstrukcji domu szkieletowego:
    • ściany wewnętrzne,
    • ściany zewnętrzne,
    • strop;
  • wykonanie dachu:
    • wykończenie docelowe,
    • rynny i rury spustowe,
    • pokrycie końcowe z blachodachówki, dachówki cementowej lub dachówki ceramicznej,
    • wykonanie kominów systemowych i ich wykończenie;
  • zamontowanie okien i parapetów zewnętrznych ( oraz drzwi zewnętrznych;
  • położenie tzw. wiatroizolacji, czyli folii na zewnętrznych ścianach budynku;
  • montaż elementów drewnianych na zewnątrz tzw. podbitek;
  • położenie tynku lub elewacji drewnianej.

Stan deweloperski

Domy prefabrykowane, które oddajemy klientom, cechuje wysoka izolacja i niski współczynnik przenikania U. Dzięki temu można uzyskać oszczędności na wykorzystywanej energii – latem cieszyć się przyjemnym chłodem, a zimą optymalnym ciepłem.Budujemy domy ekologiczne, ponieważ materiały, których używamy do budowy nowych domów produkowane są z drewna – nadają się zarówno do korzystania sezonowego, jak i całorocznego zamieszkania. W zimie materiały izolacyjne z włókna drzewnego STEICO troszczą się o przyjemną atmosferę w mieszkaniu. Nasze naturalne materiały izolacyjne otaczają budynek niczym ochronny płaszcz zimowy i zatrzymują cenne ciepło wewnątrz. W dobrze ocieplonym domu zwiększa się także automatycznie wewnętrzna temperatura ścian i sufitów oraz podłóg. Efekt jest odczuwalny natychmiast.

Większy komfort cieplny: w pomieszczeniach, w których ściany są ciepłe czujemy się bardziej komfortowo. Dzięki cieplejszej powierzchni ściany wzrasta odczuwalna temperatura w pomieszczeniu, dlatego możliwe staje się lekkie obniżenie faktycznej temperatury wewnątrz, bez utraty komfortu cieplnego. Efekt: Obniżenie temperatury pomieszczenia o jeden stopień pozwala zaoszczędzić ok. 5% kosztów energii. Efektywna ochrona przed pleśnią: wilgoć nie skrapla się na ciepłych ścianach. Brak wilgotnych miejsc oznacza również brak środowiska rozwojowego dla pleśni i grzybów. W taki sposób zapobiegamy powstawaniu pleśni już na samym początku ich fazy rozwoju. Mniejsze przeciągi: na nieocieplonych ścianach zewnętrznych powietrze z wnętrza ulega ochłodzeniu, opada na ziemię i przenika z powrotem do wnętrza, gdzie zaczyna się ocieplać i ponownie wznosić. Rezultatem jest nieprzyjemne wrażenie chłodnego przeciągu. Takie zjawisko nie występuje jednak w dobrze ocieplonym budynku. W pomieszczeniach, gdzie powietrze jest statyczne, czujemy się komfortowo. Dodatkowo wznosi się mniej kurzu, co jest szczególnie istotne dla alergików.

Oferujemy domy szkieletowe, które mają solidną prefabrykowaną konstrukcję (z drewna litego, klejonego KVH), czyli składające się z gotowych elementów składanych w bardzo szybkim czasie. Klienci mogą zamówić w naszej firmie obiekty w różnym stanie – od surowego aż „pod klucz”. Najczęściej wybierana opcja przez naszych klientów to stan deweloperski. Oznacza to, że domy mają m.in.:

  • konstrukcję z drewna suszonego komorowo, struganego 4-stronnie klasy C24,
  • zamontowane poszycie dachowe,
  • wykonane kominy systemowe,
  • zamontowaną wiatroizolację w postaci membran wiatroszczelnych lub płyt Steico,
  • zamontowaną stolarkę otworową zewnętrzną,
  • założone parapety wewnętrzne i zewnętrzne,
  • wykończenia zewnętrzne tynkiem sylikatowo-sylikonowym lub z deski elewacyjnej,
  • założoną instalację elektryczną,
  • instalację wodno-kanalizacyjną,
  • zamontowaną izolację termiczną i akustyczną – z wełny drzewnej,
  • rekuperację,
  • założoną instalację CO, elektryczną, gazową lub pompy ciepła

Domy szkieletowe z drewna w stanie deweloperskim są wykończone na zewnątrz i wewnątrz. Zostają do wykonania tak naprawdę już tylko montaż oświetlenia, biały montaż, wstawienie mebli, zamontowanie schodów czy położenie podłogi i glazury w łazience itp. Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają ceny domów szkieletowych? Zapraszamy do kontaktu!

Stan pod klucz

Budowa domu to zajęcie czasochłonne i nie każdy może sobie pozwolić na samodzielną pracę. Wówczas najwygodniejszym rozwiązaniem jest kupno gotowego lub zlecenie jego budowy firmie, która się tym zajmuje. Budowa domów szkieletowych pasywnych i energooszczędnych jest bardzo krótka – trwa bowiem zaledwie kilka miesięcy, co znacznie przyspiesza kwestię ich urządzenia i zamieszkania

Etapy wykończenia

Jesteśmy firmą, która zajmuje się budowaniem domów ekologicznych z drewna. To materiał wytrzymały, z którego powstają solidne konstrukcje. Oferujemy domy szkieletowe, ekonomiczne w utrzymaniu. Proponujemy projekty współpracujących z nami biur projektowych lub budujemy domy według gotowego wzoru dostarczonego przez klienta na indywidualne zamówienie. Dopasowujemy się w tym zakresie do oczekiwań klientów. Zaproponować możemy wykonanie tylko samej konstrukcji, czyli oddanie obiektu w stanie surowym otwartym, na co potrzebujemy ok. 2 tygodni. Jego wykończenie leży wówczas po stronie klienta. Wykonujemy także domy pasywne w stanie surowym zamkniętym (w przeciągu miesiąca) oraz deweloperskim (od 3-5 miesiące). Oferujemy także domy energooszczędne do zamieszkania, czyli „pod klucz”. To stan, który wymaga już niewielu prac wykończeniowych.

Stan surowy otwarty

Na tym etapie konstrukcyjnym klient ma zapewnioną solidną konstrukcję z drewna, zgodną w wymogami technicznymi. Wykonujemy ją w ciągu 2 tygodni (produkcja wraz z montażem). To podstawowy element domów ekologicznych, które na co dzień budujemy.

Stan surowy zamknięty

W stanie surowym domy pasywne i energooszczędne mają już fundamenty, ściany i dach oraz wstawione okna. Przyjęte zlecenia realizujemy w ciągu miesiąca. Możemy je wykonać według projektu klienta lub naszej propozycji.

Stan deweloperski

W tym stanie domy energooszczędne mają już większość elementów. Reszta prac zostaje po stronie klienta. Sprawdź, co dokładnie oferujemy w ramach realizacji zleceń w stanie deweloperskim.

Stan pod klucz

To najlepsza opcja dla osób, które nie mają czasu, aby zająć się samodzielnie budową domu. Nasza oferta zawiera propozycje komfortowych i energooszczędnych domów prefabrykowanych w bardzo korzystnej cenie.

Domy szkieletowe prefabrykowane

Dom prefabrykowany Dom prefabrykowany błędnie i zupełnie niesłusznie kojarzy się nam z misternie ułożonymi puzzlami. Nie można bowiem zapomnieć o skomplikowanym procesie, który poprzedza działania ekipy budowlanej. Stworzenie funkcjonalnego, a jednocześnie atrakcyjnego projektu to dla nas wyzwanie, z którego każdego dnia staramy się wywiązywać jak najlepiej. Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami, którzy nie tylko zatroszczą się o Państwa komfort i bezpieczeństwo, lecz także udzielą fachowych porad w zakresie użytkowania domu. Dokładamy wszelkich starań, by nasze całoroczne domy szkieletowe prezentowały najwyższe standardy estetyczne. Producent NaturaDomy w sposób rozsądnie przemyślany zestawia te wszystkie elementy układanki tak, by stworzyć dom, który oprócz materializacji marzeń o własnym dachu nad głową – da Państwu wartość najlepiej dostrzeganą z perspektywy portfela – energooszczędność. W tym sensie domy szkieletowe stanowią doskonałą inwestycję w przyszłość pozbawioną zmartwień związanych z wysokimi rachunkami. Z myślą o Państwa komforcie zapewniamy kompleksowe usługi, począwszy od tzw. stanu surowego, aż po wykonawstwo „pod klucz”.

Dom szkieletowy? Dla NaturaDomy to żaden problem

Chcemy przekonać Państwa, że decyzja o budowie domu, chroniącego przed stratami ciepła jest decyzją o wymiarze praktycznym. W czasach, gdy ekologia jawi się nam jako moda, za która z założenia trzeba słono płacić, pragniemy przekonać Państwa, że budując z firma NaturaDomy możecie być Państwo modni, ekologiczni i i jeszcze na tym zyskać… Kuszące? Owszem.

Czemu więc warto zainwestować w drewniane domy szkieletowe?

  • Większość operacji (projekty) wykonuje się komputerowo. Eliminuje to ryzyko popełnienia błędów w trakcie tworzenia projektu oraz montażu domu.
  • Niekorzystne warunki pogodowe nie mają żadnego wpływu na precyzję wykonania domu szkieletowego.
  • Ponieważ ściany domu prefabrykowanego są suche, istnieje możliwość wprowadzenia się do budynku natychmiast po ich zamontowaniu.

Najwyższa jakość usług w najniższych cenach

NaturaDomy to firma zorientowana na wykorzystanie materiałów i technologii przyjaznych środowisku, budująca domy najnowszej generacji, o krańcowo niskim zapotrzebowaniu na ciepło, dbająca o środowisko oraz portfel inwestora.

Ekologiczne domy pasywne i energooszczędne – różnice

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej stopniowo zmienia się również podejście do sposobu projektowania i budowania domów. Pojęcie energooszczędności znane jest już niemal każdej osobie, jednak warto zwrócić uwagę na różne jego odmiany. Obecnie dużą popularnością cieszą się ekologiczne domy energooszczędne oraz domy pasywne. Obydwa rozwiązania są często mylone, dlatego warto zwrócić uwagę na szereg różnic między poszczególnymi budynkami.

Domy pasywne

Idea domu pasywnego pochodzi z Niemiec. To właśnie tam powstał w 1991 pierwszy budynek pasywny w którym rozpoczęto badania nad funkcjonowaniem takiego domu, który będzie zużywał mało energii. Ustalono, że dom pasywny nie będzie zużywał więcej niż 15 k/Wh/m2, czyli 1,5 litra oleju opałowego na m2 na rok – takie budynki nazywane są także 1,5 litrowymi. By móc mówić o domu pasywnym, musi on również cechować się bardzo niskim zużyciem wszystkich nośników energii, a do ogrzania ciepłej wody użytkowej stosować wyłącznie odnawialnych źródeł energii np. kolektory słoneczne lub pompa ciepła.,. Dużą część potrzeb związanych z ogrzewaniem pokrywa energia pochodząca od Słońca. Kolejnym czynnikiem, który wyróżnia dom pasywny, jest możliwość dogrzewania poszczególnych pomieszczeń za pomocą odpowiedniej wentylacji.. Co więcej, odpowiednia izolacja budynku sprawia, że grzejniki ani ogrzewanie podłogowe nie są konieczne. Należy także zwrócić uwagę na to, by obiekt był szczelny. Jest to szczególnie ważny aspekt, ponieważ założenie domu pasywnego opiera się na wspólnym oddziaływaniu strat i zysków ciepła oraz na ich harmonijnej „współpracy”.

Istnieją również dodatkowe, szczegółowe wymagania, które odnoszą się do sposobu budowania domu pasywnego:

  1. współczynnik kształtu A/V ≤0,7 jest to stosunek powierzchni budynku do jego kubatury, im prostsza bryła budynku tym wyższa jest jego efektywność energetyczna.
  2. stolarka okienna i drzwiowa o współczynniku przenikania ciepła U ≤0,8 W/(m2*K),
  3. występowanie strat ciepła w postaci mostków termicznych np. narożniki lub linia styku stolarki z izolacją) ф ≤0,01 W/(m*K),
  4. szczelność budynku ≤0,6 wymiany/h,
  5. częstotliwość występowania nadmiernych temperatur ≤10% (oznacza, że dla 10% dni w roku mogą
    wystąpić temp. większe niż 25°C),

Należy zaznaczyć, że domy pasywne są z reguły o 15 – 20% droższe od klasycznych domów. Cena opisywanych budynków uzależniona jest od rodzaju użytych materiałów oraz przyjętej technologii budowy. Domy pasywne wymagają zużycia dużej ilości termoizolacji, a także inwestycji w stosunkowo drogie drzwi i okna, instalację wentylacyjną czy kolektory słoneczne. Początkowe wydatki zwrócą się jednak w postaci braku kosztów ogrzewania. Domy pasywne są tańsze w eksploatacji niż budynki energooszczędne, jednak konieczne jest zadbanie o dobrą wentylację oraz najwyższą jakość materiałów budowlanych.

Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym, jaka konstrukcja domu będzie najkorzystniejsza. Instytut Budownictwa Pasywnego zaleca, by ściany budynków pasywnych charakteryzowały się dużą bezwładnością cieplną, która ma wpływ na stabilność temperatury we wnętrzu budynku. Po drugie, drzwi domu pasywnego powinny otwierać się na zewnątrz. Na etapie projektowania budynku należy również wyeliminować mostki termiczne. Wymagania dotyczące domów pasywnych są także dosyć restrykcyjne jeśli chodzi o wymiary powierzchni okien południowych. Zbyt duże mogą spowodować, że dom pasywny będzie potrzebował znacznie więcej energii w okresie zimowym, a także odpowiednie systemy chłodzenia w porze letniej. Trzeba również zastanowić się nad odpowiednią kolorystyką i fakturą powierzchni znajdujących się w domu pasywnym. Jasne i gładkie powierzchnie nagrzewają się i oddają ciepło stosunkowo wolno. Z kolei barwy ciemne oraz powierzchnie chropowate nagrzewają się bardzo szybko i w tym samym tempie oddają ciepło na zewnątrz. Dobrze, by jadalnia oraz salon znajdowały się w południowej części budynku pasywnego. Pozostałe pomieszczenia, takie jak garaż czy garderoba, powinny zostać zaprojektowane w części północnej, tworząc „strefę buforową”.

Domy energooszczędne

Nieco inaczej przedstawia się sprawa z domami energooszczędnymi. Zapotrzebowanie na moc grzewczą poniżej 40 kWh/m2/rok, co oznacza, że potrzebują do ogrzania 3 litrów oleju opałowego na m2 w ciągu roku. Dom energooszczędny ma zużywać stosunkowo mało energii na ogrzewanie. W tym celu warto zainwestować w pompę ciepła, kolektor słoneczny, kocioł kondensacyjny oraz kominek z płaszczem wodnym bądź dystrybucją gorącego powietrza.

Podobnie jak w przypadku domów pasywnych, istnieje szereg wymagań budowlanych, które musi spełnić budynek energooszczędny. .W przypadku domów energooszczędnych architekci mogą sobie pozwolić na większą dowolność w projektowaniu, to oznacza, ze nie wszystkie budynki muszą być oparte na rzucie prostokąta z dwuspadowym dachem. Ponadto dom energooszczędny może zostać podzielony na mniejsze pokoje. Nie ma również wymogu aby cała fasada południowa była przeszklona. Warto także zaznaczyć, że w ogólnym rozrachunku budowa domu energooszczędnego jest znacznie tańsza niż budowa obiektu o charakterze pasywnym Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które posiadają ograniczone możliwości finansowe.

A co je łączy?

Mimo przytoczonych różnic pomiędzy domami pasywnymi a obiektami energooszczędnymi, znajdziemy także kilka podobieństw. Oba typy domów można wznieść w różnych technologiach, pod warunkiem że zastosowane materiały zapewniają odpowiednią izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych.. Mostki termiczne zwiększają zapotrzebowanie na ciepło, dlatego w obu typach domów koniecznie trzeba dążyć do ich wyeliminowania. Zarówno budynki energooszczędne, jak i pasywne muszą być szczelne. Świeże powietrze jest wpuszczane tylko przez system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji). Ważnym aspektem budowy obydwu domów jest także zastosowanie okapów zapobiegających przegrzaniu budynku. Podobnie jest w przypadku przegród w domu pasywnym oraz energooszczędnym. Tu króluje zasada, że ściany zewnętrzne, podłogi, stropy i dach muszą chronić przed ucieczką ciepła.

NaturaDomy – zainwestuj w swoją przyszłość

Niezależnie od tego, na który rodzaj budynku są Państwo zdecydowani, nasza firma służy Państwu fachową pomocą na każdym etapie podjętej współpracy. Przywiązujemy ogromną wagę do jakości prezentowanych przez nas projektów oraz materiałów używanych w trakcie konstruowania wybranego budynku. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest dobra organizacja pracy, dlatego wykwalifikowani specjaliści dokładają wszelkich starań, by mogli Państwo szybko obejrzeć efekty naszych działań. Pomożemy Państwu m.in. w wyborze odpowiedniej lokalizacji budynku i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń na budowę obiektu. Stosowana przez nas technologia STEICO gwarantuje Państwu z kolei najwyższą jakość naturalnych materiałów.

Oferta przygotowana przez NaturaDomy skierowana jest przede wszystkim do klientów z Poznania czy Tarnowa Podgórnego, jednak jesteśmy otwarci na współpracę niemal w każdej części kraju. Jeśli więc chcą Państwo zamieszkać w ekologicznym i starannie skonstruowanym domu, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z propozycją naszych usług.